Aslında alt coinler bitcoin düştüğü için düştü desek yalan olmaz. Bitcoinin düşüş sebebine ilişkin dedikodu ve spekülasyonlar var fakat işin özü Bitcoin kendisine çıktığı yeri sağlamlaştırmak için destek yapıyor . Fakat bu desteğin sebebi ise o günün şartlarına göre değişiyor. Bugünkü sebebini önce destek yapmayı açıkladıktan sonra açıklayalım.

Destek yapmak ne demek ?

Tam karşılığı olmasa da destek yapmak yeni açılmış yerel bir esnafın kendisine müşteri yapmak için uyguladığı ucuz fiyat politikası diyebiliriz. Fakat bitcoin esnaf değil ? Ne saçmalıyorsun ? Diyebilirsiniz anlamanız için biraz teknik terim kullanacağım. Bitcoinin hacmi kendisini satın alan kişilerin içerdeki toplam parası ile belirleniyor. Yeni gelen müşteriler başladığı bitcoin fiyatının düşük olmasını istiyor ve bu fiyattan sonra yükseliş trendinde kar ettikce daha büyük karlar için güven arıyor. Bu güven için yeni alıcının alabileceği fiyat aralığındaki bir düşüşle sağlanıyor bu sayede hacim daha çok artıyor . Dilerseniz aşağıdaki grafikteki açıklamaya bakabilirsiniz

*Yatırım Tavsiyesi Değildir.

*Yatırım Tavsiyesi Değildir.

2017 Yılına benzer bir düşüş var

Kanlı pazara uyanan yatırımcılar Bitcoin’deki düşüşün neyden kaynaklandığını araştırırken iki farklı yorum geldi.

Sabah saatlerinde yazdığımız haberimizde de belirttiğimiz üzere birinci seçenek ABD Hazine Bakanlığı’nın bir kaç kuruma kripto para birimleri üzerinden kara para akladıkları gerekçesiyle yaptırım uygulayacağına ilişkin söylentilerdi. Bu söylentilerin temelinin bir kaç gün önce Joe Biden tarafından imzalanan bir başkanlık kararnamesinin sonucu olabileceği düşünülüyor.

Bahsi geçen kararname :

İşbu belge ile şunları emrediyorum:

Amerika Birleşik Devletleri’ne giren veya aşağıdaki şahısların herhangi bir Amerika Birleşik Devletleri şahsiyetinin mülkiyetinde veya kontrolünde olan tüm mülk ve menfaatleri bloke edilir ve aşağıdaki durumlarda devredilemez, ödenemez, ihraç edilemez, geri çekilemez veya başka bir şekilde ele alınamaz:

(ii) Rusya Federasyonu Hükümeti adına veya doğrudan veya dolaylı olarak aşağıdakilerden herhangi biri için sorumlu veya suç ortağı olmak veya doğrudan veya dolaylı olarak dahil olmak veya girişimde bulunmak :

(G) dijital para birimleri veya varlıkları veya fiziksel varlıkların kullanımı dahil olmak üzere herhangi bir Amerika Birleşik Devletleri yaptırımını atlatmak için aldatıcı veya yapılandırılmış işlemler veya işlemler;”

Manipulasyonlar

Özellikle Grayscale gibi büyük bir Bitcoin fonunun CEO’sunun bu söylentiye ilişkin paylaşımı işaret etmesi yatırımcılarda düşüşün bundan kaynaklandığına ilişkin yaygın fikir oluşturdu.

Ancak deneyimli ve popüler analist Willy Woo Bitcoin’deki düşüşün Çin’deki elektrik kesintilerinden kaynaklandığını düşünüyor. Woo’ya göre kesintiler nedeniyle Bitcoin’deki hash rate gücünün çok sert düşmesi bu düşüşü de tetikledi.

*Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *