AC Milan,

Arsenal FC,

Atlético de Madrid,

Chelsea FC,

FC Barcelona,

​​FC Internazionale Milano,

Juventus FC,

Liverpool FC,

Manchester City,

Manchester United,

Real Madrid CF,

Tottenham Hotspur

AVRUPA’NIN ANA FUTBOL KULÜPLERİ YENİ SÜPER LİGİ DUYURUYOR

Avrupa’nın en önemli on iki futbol kulübü bugün, Kurucu Kulüpleri tarafından yönetilen Süper Lig adında yeni bir yarışma oluşturmak için bir anlaşmaya vardıklarını duyurdu.

AC Milan, Arsenal FC, Atlético de Madrid, Chelsea FC, FC Barcelona, ​​FC Internazionale Milano, Juventus FC, Liverpool FC, Manchester City, Manchester United, Real Madrid CF ve Tottenham Hotspur Kurucu Kulüpler olarak katılmışlardır. En kısa sürede başlayacak açılış sezonundan önce üç kulüp daha katılmaya davet edilecek. 

Kurucu Kulüpler ileriye dönük olarak, Süper Lig ve bir bütün olarak dünya futbolu için en iyi çözümleri arayan UEFA ve FIFA ile görüşmeler yapmayı dört gözle bekliyor.  

Yeni Lig’in kurulması, küresel salgın Avrupa futbolunun mevcut ekonomik modelinin istikrarsızlığını hızlandırdığında gerçekleşir. Kurucu Kulüpler yıllardır mevcut Avrupa müsabakalarının kalitesini ve yoğunluğunu iyileştirmeyi ve özellikle en iyi kulüplerin ve oyuncuların birbirleriyle daha sık rekabet edebileceği bir turnuva yaratmayı hedeflemiştir.

Pandemi, bir bütün olarak futbol piramidinin yararına değeri ve yardımı artırmak için stratejik bir vizyon ve iş yaklaşımının gerekli olduğunu ortaya koydu. Son aylarda, Avrupa yarışmalarının gelecekteki formatına ilişkin yönetim organları ile yoğun bir diyalog olmuştur. Kurucu Kulüpler, düzenleyiciler tarafından önerilen çözümlerin hem daha kaliteli maçlar sunma ihtiyacı hem de tüm futbol dünyası için ek mali kaynaklar elde etme ihtiyacı olan temel soruları çözmediğine inanmaktadır. 

Müsabaka formatı 
-20 kulüp katılacak, 15 Kurucu Kulüp ve bir önceki sezonun performansına göre yıllık olarak sınıflandırılacak ek beş takım;

-Hafta boyunca tüm maçlar oynanacak, tüm kulüpler kendi ulusal liglerinde yarışmaya devam edecek, böylece kulüp hayatının merkezindeki geleneksel takvim korunacak;

-Dönüş maçlarının oynanacağı 10 kişilik iki grup halinde kulüplerin katılımıyla Ağustos ayında başlayacak sezon; Her gruptan ilk üç, otomatik olarak çeyrek finallere katılmaya hak kazanacak. Dördüncü ve beşinci sırada bitiren takımlar ek bir iki ayaklı playoff oynayacak. Ardından, Mayıs ayı sonunda tarafsız bir sahada tek maç olarak oynanacak olan finale ulaşmak için çeyreklerden itibaren ikili playoff oynanacak.

Erkekler müsabakasının başlamasından hemen sonra, kadın futbolunun ilerlemesine ve gelişmesine katkıda bulunacak ilgili kadın ligi açılacak. 

Bu yeni yıllık turnuva, Avrupa futbolunu uzun vadeli bir taahhütle desteklemeye olanak tanıyan önemli ölçüde daha yüksek ekonomik büyüme sağlayacak ve dayanışmaya katkıların yeni Avrupa liginin geliriyle paralel olarak artacak. Dayanışma ödemeleri şu anda Avrupa rekabet sistemi tarafından üretilenlerden daha yüksek olacak ve Kulüplerin taahhüt süresi boyunca 10 milyar € ‘yu aşması bekleniyor. Öte yandan, tüm Kurucu Kulüpler bir harcama çerçevesi benimsemeyi taahhüt ettiğinden, yeni rekabet finansal sürdürülebilirlik kriterleri ile inşa edilecektir. Taahhütleri karşılığında Kurucu Kulüpler toplu olarak bir kereye mahsus olmak üzere 3 ödeme alacaklardır.

Real Madrid CF Başkanı ve Superliga Başkanı Florentino Pérez, 

“Futbolun dünyadaki hak ettiği yeri almasına her düzeyde yardımcı olacağız. Futbol, ​​4.000 milyondan fazla taraftarı olan dünyadaki tek küresel spor. ve büyük kulüpler olarak bizim sorumluluğumuz taraftarların isteklerine cevap vermektir. “

Yeni Avrupa ligini destekleyen Juventus Başkanı ve Süper Lig Başkan Yardımcısı Andrea Agnelli şunları söyledi: 

“12 Kurucu Kulübümüz dünya çapında milyarlarca hayranı temsil ediyor. Bu kritik anda bir araya geldik, böylelikle Avrupa rekabeti dönüştürüldü, sevdiğimiz spora gelecek için sürdürülebilir bir temel kazandırdı, dayanışmayı önemli ölçüde artırdı. taraftarlar ve amatör oyuncular, futbol tutkularını körükleyecek bir rüya ve en kaliteli maçlar. “

Manchester United Eş Başkanı ve Süper Lig Başkan Yardımcısı Joel Glazer şunları söyledi: 

“Süper Lig, sezon boyunca birbirlerine karşı oynayacakları dünyanın en iyi kulüplerini ve oyuncularını bir araya getirerek Avrupa futbolu için yeni bir sayfa açacak, dünya çapında rekabet ve tesisler sağlayacak ve futbol piramidine daha fazla mali destek sağlayacak. . genel olarak futbol “.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *