ABD Başkanı Biden ile Putin arasında gerçekleştirilen telefon görüşmesi sonrası her iki taraf da 3. bir ülkede görüşmeye sıcak bakıyor. ABD, görüşmelerin ardından Karadeniz’e doğru gönderdiği 2 savaş gemisini geri çekme kararı aldı. Krizde tansiyon düşüyor gibi görünse de ABD’nin savaş gemilerini geri çekmesi Kremlin tarafından ‘Bu bir yumuşama hamlesi değil’ şeklinde yorumlandı. Bunun yanı sıra ABD’den de Rusya’ya karşı yeni yaptırımlar alma kararı çıktı. İşte Ukrayna Rusya krizi gölgesindeki ABD Rusya soğuk savaşının detayları…

ABD, Rusya’ya yeni yaptırımlar uygulama kararı aldı; 10 Rus diplomatı sınır dışı etti.

Rusya Federasyonu Hükümeti’nin Belirtilen Zararlı Dış Faaliyetlerine İlişkin Mülkiyetin Engellenmesine İlişkin Mektup

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ KONGRESİ’NE:

Uluslararası Acil Durum Ekonomik Güçler Yasası (50 USC 1701 vd.) (IEEPA) uyarınca, ulusal güvenliğe, dış politikaya yönelik olağandışı ve olağanüstü tehdide ilişkin ulusal bir acil durum ilan eden bir Yürütme Emri yayınladığımı bildiriyorum. ve Rusya Federasyonu Hükümeti’nin belirli zararlı dış faaliyetlerinden kaynaklanan Birleşik Devletler ekonomisi.

Rusya Federasyonu Hükümeti’nin zararlı dış faaliyetlerini – özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde ve müttefikleri ve ortaklarında özgür ve adil demokratik seçimlerin ve demokratik kurumların yürütülmesine zarar verme çabalarını; Amerika Birleşik Devletleri ve onun müttefikleri ve ortaklarına karşı siber-etkin kötü niyetli faaliyetlerde bulunmak ve bunları kolaylaştırmak; yabancı hükümetleri etkilemek için uluslararası yolsuzluğu teşvik etmek ve kullanmak; muhalifleri veya gazetecileri hedef alan bölge dışı faaliyetlerde bulunmak; Birleşik Devletler ulusal güvenliği için önemli olan ülke ve bölgelerde güvenliği zayıflatmak; ve devletlerin toprak bütünlüğüne saygı da dahil olmak üzere yerleşik uluslararası hukuk ilkelerini ihlal etmek – Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal güvenliği, dış politikası ve ekonomisi için alışılmadık ve olağanüstü bir tehdit oluşturmaktadır.

Yayınladığım Kararın bir nüshasını ekliyorum.

JOSEPH R. BIDEN JR.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *